New Jersey Idea Competition

Attention all New Jersey High School Students!

The Rothman Institute is pleased to announce the eleventh annual New Jersey Idea Competition!

Students are given the challenge to create a business idea and submit it to a panel of judges comprised of University professors and experts in business and entrepreneurship. Students with the most innovative ideas and business proposals will be awarded cash prizes and recognized at our awards ceremony, where they will get to connect and network with other high school students from across New Jersey who are creative and innovative, as well.

2014 New Jersey Idea Competition Winners

Northern Region (Bergen, Essex, Morris, Passaic, Sussex, Warren counties)
Finalists:  Emily Chang, Bergen County Academies– English Me, English You, English the World
Samantha Rizzuto, Academy of Math, Science & Engineering – Stem-Cam: Science, Technology, Engineering and Mathematics, Through Building Confidence, Changing Attitudes, and Mentoring (Regional Winner)
Nishita Sinha, Chatham High School – Solarilet - The Decomposing Solar Toilet
Matt Stern, Bergen County Academies– Spread the Lax: Providing Lacrosse Opportunities to City Kids (Regional Winner)

Semifinalists
Alex Bauer, Livingston Senior High School – Auto-Collapsible Crab Trap 
Naomi Bonilla and Nikita D'Souza, Bergen County Academies – On-the-Go Therapeutic Backpack      
Nick Corso and Anthony Conte, Bergen County Academies – The Allergy Detector
Alex Kim and Edward Rogan, Northern Valley Regional High School at Demarest – The Wireless Alerting System 
Bradley LeFebvre, Montville Township High School – Landfill Mining & Reclamation/Recycling System
Toni Livakovic, Bergen County Academies – DuoGreen: Go Green, Get Green
Darcey Morrison, Millburn High School – Top Bananaz - Ahead of the Curve! 
Michael Patton, Livingston Senior High School – The Greenhouse Gas Filter
Rachel Shaiman, Livingston Senior High School – Parking Pal
Anthony Wu, Bergen County Academies – Taxi Tours
Ha Jin You, Bergen Academies – Partners in Discovery: Empowering and Informing Tomorrow's Leaders
Hannah Yoo, Pascack Valley High School – Giving Children with Disabilities Abilities 

Central Region
(Hudson, Hunterdon, Mercer, Middlesex, Somerset, Union counties)
Finalists:  Kristen Plate, Kent Place School – 500? Yes, please! (Regional Winner)
Pramodh Janjanam and Irfan Shaik, South Brunswick High School – The Sensus
Somesh  Ramnani, John F. Kennedy Memorial High School – Ecocoline- Keeping the Earth Green
Pavandeep Sandhu, Carteret High School – The Smart "Gun"

Semifinalists
Jake Fine, The Peddie School – Insu-Patch: Taking the Shots Out of Diabetes
 Kunal Hanagandi, Bridgewater-Raritan Regional High School – EShoes
 Pramodh Janjanam, South Brunswick High School – Pax: A Peace of Mind
Isaiah Pedroza and Nyree Hinton, Rahway High School – Mr. Pedroza’s
Devin Soni, Bridgewater-Raritan Regional High School – Fire-and-Ice Shovel
Devin Soni, Bridgewater-Raritan Regional High School – OmniText: Multifaceted Text
Devin Soni, Bridgewater-Raritan Regional High School – Take Me There: Medical Facility Locator App
Kristen Vladyka, Franklin High School – Easy-Fridge

Southern Region (Atlantic, Burlington, Camden, Cape May, Cumberland, Gloucester, Monmouth, Ocean, Salem) 
Finalists:  Hamirah Austin, Oakcrest High School – The Power Egg
Joseph Nardone, Marine Academy of Science and Technology Color Changing Dust Mask for Depleted Uranium Detection
Connor Storms, Cherokee High School – The Multi Mower
Sam Wismer – Cherokee High School – Ampshell: Graphene Supercapacitor Performance (Regional Winner)

Semifinalists 

 Dominique Brienza, Oakcrest High School – Parkinson’s Cup    
 Kaylee Gallagher, Point Pleasant Borough High School – A Cup of Kindness
Mackenzie Galli, Point Pleasant Borough High School – Everything-In-One College Checklist
Steve Gravlin, Cherokee High School – Speed Stopper
Gabrielle Johnson, Oakcrest High School – Snooze-E
Paige Kristensen, Point Pleasant Borough High School – Tellmeinten.com
Natalie Walters, Point Pleasant Borough High School – Congo Crafts for a Cause
Miles Washington-Jackson, Washington Township High School FridgeCam

The perks:
1. Recognition for your original idea at FDU's annual awards ceremony
2. Prize money and awards (over $13,500 available in cash prizes)
3. Publicity through traditional and social media
4. Looks great on your resume and college application!
5. You may be eligible for extra credit at your school

Application Portal 

Check out the Poster!

Register for the Awards Ceremony: Eventbrite (Please note, this link is for the general public. It is not for student winners or their guests. Student winners must call 973-443-8842 to register. Thank you!)

Awards

Northern New Jersey
Bergen, Passaic, Sussex, Morris, Essex, Warren
Winner-$500 plus a prize from the New York Jets
4 finalists-$250, 8 Semifinalists-$100

Central New Jersey
Hunterdon, Somerset, Union, Middlesex, Mercer, Hudson
Winner-$500 plus a prize from the New York Jets
4 finalists-$250, 8 Semifinalists-$100

Southern New Jersey
Atlantic,  Burlington, Cumberland, Cape May, Camden,Gloucester, Monmouth, Ocean, Salem
Winner-$500 plus a prize from the New York Jets
4 finalists-$250, 8 Semifinalists-$100

Sponsors
rothman biz idea sponsors 2014 FULL





ISC_SCB Combo LOGO






Gateway Group One, The New York Jets, AT&T, Actavis, Gearhart Law, and FDU's Institute for Sustainable Enterprise

2013 New Jersey Business Idea Competition Winners

Northern Region (Bergen, Essex, Morris, Passaic, Sussex, Warren counties)
Finalists 
 
Jihoon Choi, Livingston High School – The Biolight Bulb
 Nathan Gupta and Sahil Parikh, Academy of Math, Science & Engineering – Steering Away from DUI’s 
 
Tina Jagtiani, Northern Valley Regional High School at Demarest – Can’t See It? Hear It!
 
Scott “Scooter” Lingle, Ridgefield Park High School – Smart Fish Feeder

 
Semifinalists
Donald Chisholm, Jr., Ridgefield Park Junior Senior High School– SFS: Safety Foam System 
Huda Gohar, Passaic Valley Regional High School – Alzheimer’s Awareness Suited Just for You
Fred (Seung Woo) Kim, Livingston High School – Preview Mirror
Kaitlin Kupferschmid, Northern Valley Regional High School at Demarest – RunMaster
Thomas O’Connor, Park Ridge High School – Collextor.com
Leanne Shen, Bergen County Academies – Share-A-Ride to BCA
George Taishin, Ridgefield Park High School – Self Gym System: Powering Your Workout 
Jelanie Vasquez, Bergen County Academies – DecomposaBags: Eliminating Stink, Helping the Environment
Jiajing Wang, Pope John XXIII Regional High School – The Natural Enemy of Insects

Central Region (Hudson, Hunterdon, Mercer, Middlesex, Somerset, Union counties)
Finalists 
Michael Armstrong, Cranford High School – Emergency Light
Nikhil Patel, Scotch Plains Fanwood High School – Drive2Live with Road Mode
Sarah Ross, Cranford High School – Patient Friendly Bottle Cap
Kaitlyn Schujko, Ewing High School – Visual Connections

Semifinalists
 John Armstrong and Luke Christiano, Cranford High School– Handicap Helper
 Micah Bergstrom, Ewing High School – Hands for the Handicapped
 Jason Cabrita, Cranford High School – Statsketball Hoop
 Diego Castro, Cranford High School – iPet
 
Kasey Donahue, Cranford High School – OrganiCare
 
Rachel Garofola and John Pijanowski, Cranford High School – The Trash Talker
 
Tim Lisowski and Mike Palumbo, Cranford High School – MagicWrap
 
Jack Shapiro, Cranford High School – Focus Filter

Southern Region (Atlantic, Burlington, Camden, Cape May, Cumberland, Gloucester, Monmouth, Ocean, Salem) 

Finalists
Matthew Bailey, Point Pleasant Borough High School – Trak Pack-The Better Backpack
Paige Kristensen, Point Pleasant B. H.S.– LemonAID:When Life Gives you Lemons, Make LemonAID
Matt McLeod, Washington Township High School – LaceLock
Olivia Zitarosa – Point Pleasant B. H.S. – SmartHome: Designed for Retirement and Disabled Centers

Semifinalists 
 Pearis Bellamy, Cherokee High School – House of Hydroponics   
 James Cardone, Point Pleasant Borough High School – Corner Organics-Organic Agriculture of the Future
 
Madison Emery, Point Pleasant Borough High School – Children First-Bringing School to the Kids
 
Sabrina Hammell, Point Pleasant Borough High School – Clean Water Control Capsule
 Samantha Hoplock, Point Pleasant Borough High School – Helpful Helpers for the Special Needs
 
Sebastian Kressley, Cherokee High School – Craigsafe/
 
Justin Lek, Cherokee High School – E-Cycle
 Joseph Nardone, Marine Academy of Science & Technology–Ocean Thermal Energy for Developing Countries 
 
Nicholas Porter, Cherokee High School – Rent-a-Diner Restaurant
 
Julia Santacroce, Cherokee High School – The Final Chapter  

Facebook Competition Results:

Winners who increased their prize money (Getting at least 100 Likes for their Business Ideas.)
Thank you for your enthusiasm and participation!!!

Northern Region

Tina Jagtiani (Doubled prize money)
Thomas O'Connor (Doubled prize money)
Fred Kim (Doubled prize money)

Jelanie Vasquez (Increased prize money by 50%)
Jihoon Choi (Increased prize money by 50%)
Leanne Shen (Increased prize money by 50%)

Southern

Joseph Nardone (Doubled prize money)
Sebastian Kressley (Doubled prize money)
Matthew Bailey (Doubled prize money)

James Cardone (Increased prize money by 50%)

Special Update!!!
*All winners will get the chance to double their award money using Facebook and social media! The Facebook component of the competition ended at 1:00 p.m. (EST) on April 2, 2013. Thank you for your enthusiasm and participation!!!

Please note: Winners who are unable to attend the awards ceremony (due to spring break field trips) are required to have a teacher or parent/guardian/relative attend and accept their award on their behalf. Due to IRS guidelines and University policy, any winner receiving a cash prize is required to provide their Social Security number. It is the responsibility of both the teacher/advisor and student applicants to notify the student applicants' parents/guardians of this policy.Winners will be contacted via phone for this information.

If you have any questions, e-mail us at rothman@fdu.edu with "Teen Biz" in the subject line or call 973-443-8842.

Sponsors



 rothman biz idea sponsors jan 14, 2013 FULL

 

 


Partners

Rothman Biz Idea Sponsors 2013 Newest FULL

 

 

We encourage you to enroll in the Online Creativity and Innovation module to receive a certificate. This may help you develop a winning idea, and it looks great on your resume and college application! All competition applicants can participate in this online module at no charge.  Let us know if you need financial assistance for any other modules.

Discover Business Teen Camp special discounts:
Regional winners receive full camp tuition, a $510 value!
Semi-finalists and finalists receive $200 off!
Applicants receive $100 off!
Visit www.fdu.edu/bizcamp for details on this popular teen camp.

Rothman Facebook logo NEW LOGO
 Connect with us on Facebook.


Take a look at our previous NJ Business Idea Competition winners below!

Past Awards

The 2012 Awards Ceremony took place on the evening of Friday, March 30, 2012, in FDU's Lenfell Hall, in the historic Hennessy Hall/Mansion, followed by the Female Entrepreneur Lecture, given by Kathleen DiChiara, President and CEO of the Community FoodBank of New Jersey.

  Rothman Biz Idea Winners 2012 FULL
                                                                  

Northern Region (Bergen, Essex, Morris, Passaic, Sussex, Warren counties)
Finalists
Regional Winner: Peri Becker, Livingston High School NutriPlate: The Plate That Measures the Nutrients in Your Food
Rony Edri and Yejean Ok, Northern Valley Regional High School at Demarest – The Multi-Sneaker
Brielle Malanga and Breanna Polewka, Nutley High School – Food Donation Across the Nation   
Michelle Silverstein, Livingston High School – Shades of Scenery-
Have a Home Anywhere You Wish

Semifinalists 
Christian Ali and Andrew Romeo, Park Ridge High School – Tech Station 
Joshua Cooper, Passaic Valley High School – Sun Phone
Sloan Genzer and Rachel Roth, Livingston High School – Morethanastudent.org
Alexa Moss and Alison Verp, Northern Valley Regional High School at Demarest – Sonic Sleep  
Ryan Mountain, West Morris Mendham High School – Crowd Control
Warveen Othman, Ridgefield Park High School – Economically Friendly Toilet: e-Flush
Erika Sarajian and Nan Zhong, Livingston High School – The Gabby Grabby
Ilay Silkov, Bergen County Academies – Green Meter

Central Region (Hudson, Hunterdon, parts of Mercer, Middlesex, Somerset, Union counties)
Finalists
Regional Winners: AJ Buono and Jeffrey Kaiser, Cranford High School Vibrating Wi-Fi Smoke/Carbon Monoxide Alarm
Kathryn Jordan, Cranford High School – iBus App
Matthew Ghiretti, Cranford High School – Finger Print Hand Gun Matcher
Devon Green, Ewing High School – Teen Alliance Group (T.A.G)

Semifinalists
Nayan Bhat and Vijay Murugan, Bridgewater Raritan High School – Local Listings App
Erica Chiari, Cranford High SchoolSugar Baby 
William Daly, Cranford High School – Click It Forward
Elizabeth Flatley, Oak Knoll Schoolof the Holy Child– Costume X-change-Making Fun Affordable
Kathryn Hehl and Michael Polyviou, Cranford High School – Cell Freeze

Walter James and Daniel Murphy, Cranford High School – Clean Rails

Erica Kripaitis, Cranford High School – U-Pro
Kayla Piatkowski and Valerie Podbelski, Cranford High School – The Stocker

Southern Region (Atlantic, Burlington, Camden, Cape May, Cumberland, Gloucester, parts of Mercer, Monmouth, Ocean, Salem counties) 
Finalists
Regional Winner: Keanu Taylor, Timber Creek Regional High School My Best-Friend (MBF)- The Virtual Therapist
Jake Fine, The Peddie School – CarbStick-The First Tool to Calculate Beverage Carbs
Cassidy Iarussi, Cherokee High School The Deer Chaser
Joseph Nardone, Marine Academy of Science and Technology Small Business Internet Liquidation Service

Semifinalists 
Marc Bagnato, Cherokee High School
The Professor
Mary Elizabeth Bayruns and Elizabeth Patel, Haddon Township High School
Attachable Shoe Inhaler Pocket
Mackenzie Bidwell, Lacey Township High School
Donate Through Colors-“Colure Couture”
Samantha Smith, Washington Township High School Swap Me
Michelle Swayze, Washington Township High School
Bristle Protein Straightening Iron
Sarah Ranieri, Washington Township High School
ABC Parking
Liam Wall, The Peddie School
The Handheld Genome Sequencing Device (HGSD)
Liam Wall, The Peddie School
GoLocal-Capital for Creators

 

Rothman 2014 Biz Idea Awards group photo HALF
                    2014 Winners


Rothman 2014 Biz Idea winners HALF
                        2013 Winners


Rothman Biz Idea Winners 2012 HALF
                       2012 Winners


Rothman 2011 Biz Idea photo dean with students HALF

2011 student winners with SCB dean

 

rothman 2012 biz idea ali and romeo HALF2012 Winners Andrew Romeo and Christian Ali with friend



rothman 2012 biz idea buono and kyser HALF2012 Regional Winners A.J. Buono and Jeffrey Kaiser



Rothman 2012 Biz Idea Cooper and Ketcho HALFJoshua Cooper, 2012 Northern Region Semifinalist and Sustainability Award Winner, with his teacher, Kevin Ketcho, from Passaic Valley High School


rothman 2012 brielle HALF2012 Northern Finalists Breanna Polewka and Brielle Malanga (Brielle is now an FDU student and intern with us at the Rothman Institute!)


roth 2012 biz keanu HALFRegional Winner Keanu Taylor with SCB Dean William Moore



rothman 2012 peri becker biz idea HALFRegional Winner Peri Becker with her family


roth 2012 rony and yejean HALFRony Edri and Yejean Ok with sponsor Kurus Elavia of Gateway Group One


rothman 2012 biz ideaSloan Genzer & Rachel Roth I. PR HALFSloan Genzer and Rachel Roth



rothman 2013 biz idea parikh HALF2013 Regional Winners Sahil Parikh and Nathan Gupta, with SCB Associate Dean, Dr. J. Daniel Wischnevsky

 
Page Tools: 
Printer friendly version