2007 Competition Results

ABOUT THE CEREMONY

The Awards Ceremony for the 2007 New Jersey Business Idea Competition was held on March 30, 2007 in historic Lenfell Hall, located in the Mansion on FDU's College at Florham in Madison, NJ.  Prizes were awarded to the Finalists and Semifinalists in the Northern, Central, and Southern regions of New Jersey as judged by various faculty members.  An outside cocktail hour was held on the portico.The awards ceremony was followed by the Fourth Annual New Jersey Female Entrepreneur Lecture given by Ann Limberg, President, Bank of America New Jersey. Click here for the 2007 Awards Ceremony program
Click here for the 2007 Competition poster.

2007 NJBUS FULL

WINNERS

Northern Region

Regional Winner

Chad NathanLivingston High School – If Only Someone Told Me - A Guide to Independence

Finalists

Stephanie Pankiw, Hasbrouck Heights High School – TutorsNearMe.com
Laura Brett, Columbia High School – Nails on the Go
Christine Whelan, Hasbrouck Heights High School "The Easy Find"

Semifinalists

Lauren Villano, Christina Pan, Bergen County Academies – Academic Outreach
Joshua Eiseman, Matthew WagnerBergen County Academies – TGK (The Gift of Knowledge)
Jhon Cardona, County Technical Institute – Pop-Tarts with SAT Questions on Them
Marissa Simone, Mike Corsetto, Kinnelon High School – Adjustable Heel
Rebecca Hahn, Kinnelon High School Wipe-Away 
Christa Ziffer
,
Hasbrouck Heights High School – Beauty on the Go!
Kyle Wiedemann, Steve DeBellis, Kinnelon High School – Cleanband
Dominick Cristofolo, Hasbrouck Heights High School – Textbook Recycling Service

Central Region

Regional Winner

Nicholas Keyasko, Watchung Hills Regional High School – E-Alert

Finalists

Michael Bachmann, Highland Park High School – Jumping Scholars Centers
Randall Arthur, North Plainfield High School – Race Suit Coolant System (RSCS)
Brandon Rhoades, East Brunswick High School Rhoades Real Estate Developing

Semifinalists

Allison HearonCranfordHigh School – Italian Restaurant/Pizzeria
Matthew Heinle, Cranford High School – The Local Disk
Abdullah AnwarWilliam L. Dickinson High School – Student Shoppers Discounts
Vaishali Nayak, East Brunswick High School – Humanitarian Cafe'
Stephen Backiel, Cranford High School – Spray Off
Morgan Fitzpatrick, Dana Giaccio Cranford High School – The Universal Key
Hannah McHugh, Colin MayberryCranford High School – E-Note Personal Whiteboard
Amanda Williams, Derek Hashemi, Cranford High School – The Stylizer

Southern Region

Regional Winners

Steve Bonafiglia, Dan McAleer, Haddon Township High School – The Shake and Wake

Finalists

Parth ParikhColts Neck High School – ICounsel
Amanda Rose, Jessica Low, Haddon Township High School – Dress Me Up!
Mirabelle Salomon, Egg Harbor Township High School – Savvy Software

Semifinalists

Thomas Toomey, Cherokee High School – Bookfly
Chelsea Hawco, Taylor Harper, Haddon Township High School – Sporty Hearing Helmets
Jake Jurman, Haddon Township High School Anti-theft ATM Machine
Laura Smith, Haddon Township High School – The Easy Lock
Nicholas Papaioannou, Michael Dunn, Haddon Township High School – Smart-Fridge
Brian Kasilowski, Haddon Township High School – Safe Child Organization
Ashley McNellis, Lisa Kopchinski, Cherokee High School – Drop Your Tot so You Can Shop
Victoria Rizzo, Carissa Tirotto, Haddon Township High School – The Two-Way Hold

 

 
Page Tools: 
Printer friendly version